Problem z rozczesywaniem włosów – co zrobić?

#

Plączące się włosy to prawdziwe utrapienie osób z długimi kosmykami. Mogłoby się wydawać, że to normalne – im dłuższe włosy, tym większe problemy z rozczesywaniem. Jednak to nieprawda, że właścicielki bujnych fryzur muszą na co dzień akceptować taki stan rzeczy. Można naprawdę wiele zdziałać, stosując odpowiednią pielęgnację i wspomagając pasma od wewnątrz. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami i raz na zawsze rozpraw się z tym uciążliwym problemem.

 

Dlaczego włosy się plączą? Sprawdź, czego unikać

Przyczyną plączących się włosów są najczęściej uszkodzenia. Rzadko podcinane końcówki stają się porowate, co sprawia, że łuski haczą się o siebie, a w rezultacie plączą naszą fryzurę. Problem ten może również wynikać z nieodpowiednio wykonanej usługi fryzjerskiej, a nawet materiałów, z jakich są wykonane nasze ubrania. Jakie są główne przyczyny plączących się włosów?

Wysokie temperatury i rozjaśnianie

Najbardziej podatne na splątania są włosy suche, pozbawione naturalnej wilgotności. Takiej sytuacji sprzyja regularne stosowanie prostownic, lokówek i suszarek przy równoczesnym braku termoochrony. Wysoka temperatura sprawia, że łuski włosowe się otwierają i przestają być szczelne – w efekcie dochodzi do przesuszenia, uszkodzeń i utraty cennych substancji odżywczych z włosa. Korzystając z prostownicy, lokówki czy suszarki, stosuj produkty termoochronne i pamiętaj, by nie ustawiać najwyższej temperatury czy gorącego nawiewu. Plątaniu włosów sprzyja również rozjaśnianie, które prowadzi do uszkodzeń pasm.

Niezbyt częste czesanie

Wiele osób ogranicza czesanie do minimum z obawy przed utratą włosów. Odpowiednio wykonywane szczotkowanie nie skutkuje wyrywaniem kosmyków, dlatego pamiętaj, by włosy czesać rano i wieczorem. Rób to delikatnie, nie szarp i nie ciągnij. Duże znaczenie ma odpowiednio dobrana szczotka – staraj się unikać tych najtańszych, plastikowych, z kulkami umieszczonymi na metalowych kolcach. Zamiast nich sięgnij po szczotkę z włosia dzika lub połączenia włosia dzika i nylonowych kolców. Ważne jest również regularne czyszczenie szczotki, na której osadzają się bakterie, kosmetyki, sebum i kurz.

Nieodpowiednia pielęgnacja

Niewłaściwie dobrane i stosowane kosmetyki mają niebagatelny wpływ na wygląd fryzury. Szampon, odżywka i maska powinny być dobrane do typu oraz porowatości włosów. Istotne jest również postępowanie zgodnie z instrukcją i dokładne zmywanie pozostałości kosmetyków. Do mycia włosów warto stosować letnią, a nie gorącą wodę – zbyt wysoka temperatura niszczy i przesusza kosmyki, co zwiększa ich podatność na plątanie.

Niewłaściwa dieta

To, co jesz, widoczne jest nie tylko na Twojej skórze, lecz również na włosach. Wraz z pożywieniem dostarczamy do organizmu cenne składniki, które odgrywają niezwykle ważną rolę w utrzymaniu zdrowych i lśniących kosmyków. Szczególnie ważne są witaminy A, E, B2 (ryboflawina), B3 (niacyna), B5 (kwas pantotenowy), B6 (pirydoksyna) i B12 (kobalamina), a także cynk, miedź i żelazo. Nieprawidłowa dieta prowadzi do niedoborów tych składników, co z kolei odbija się na kondycji włosów, które stają się suche, matowe i podatne na uszkodzenia. O włosy należy więc dbać nie tylko od zewnątrz, lecz również od środka, troszcząc się o odpowiednią dietę i stosując niezbędną suplementację.

Niewłaściwa fryzura i cięcie

Stosowanie lakieru i pianki oraz tapirowanie i noszenie drobnych warkoczyków sprzyjają plątaniu się włosów. Naszym kosmykom może zaszkodzić też niedoświadczony fryzjer. Włosy powinno się zawsze podcinać na mokro – w ten sposób uzyskujemy płaską linię cięcia, czego nie da się osiągnąć podczas obcinania na sucho. Plączące się długie włosy można nieco wycieniować na końcach i w ten sposób dodać im lekkości.

Włosy kontra odzież

Wrogiem Twoich włosów są również materiały, szczególnie te, które nosimy zimą i jesienią. Golfy, swetry, czapki i szaliki wykonane z akrylu czy poliestru przyczyniają się do elektryzowania i plątania kosmyków. Warto więc sięgać po odzież z naturalnych materiałów, takich jak wełna czy kaszmir. Włosy mogą się również plątać w nocy, kiedy są narażone na tarcie o poduszkę. Aby poradzić sobie z tym problemem, możesz je związywać w luźny warkocz lub zamienić poszewkę bawełnianą na jedwabną. Pamiętaj również o tym, by przed snem wyszczotkować pasma i pod żadnym warunkiem nie kłaść się spać z mokrymi włosami – bakterie i roztocza uwielbiają wilgoć, a to może doprowadzić do problemów z łupieżem.

Jakie włosy są najbardziej narażone na plątanie?

Plączące się włosy są zwykle mało elastyczne, przesuszone, szorstkie i matowe, brakuje im odżywienia i nawilżenia, a ich struktura jest uszkodzona. Na plątanie najbardziej narażone są włosy o wysokiej porowatości, których łuski są mocno rozchylone na zewnątrz. Wysoka porowatość może występować naturalnie lub wskutek nieodpowiedniej pielęgnacji i intensywnych zabiegów fryzjerskich. Aby zminimalizować problem plączących się włosów, należy dążyć do zmniejszenia ich porowatości – poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków, termoochrony i zdrowej diety. Porowatość włosów można zredukować poprzez stosowanie emolientów, takich jak oleje i silikony.

Jak okiełznać plączące się kosmyki? 8 złotych zasad

Będziemy powtarzać do znudzenia: włosy, które się plączą, są suche i zniszczone. Odpowiednia pielęgnacja i dieta powinny je odżywić i zmniejszyć ich porowatość. Pamiętaj jednak, by nie rezygnować ze zdrowych nawyków po osiągnięciu wyznaczonego celu, inaczej włosy znów zaczną się plątać.

1. Regularnie podcinaj końcówki

rozdwojone końce ocierają się o ubrania i o siebie nawzajem, co prowadzi do plątania. Końcówki należy podcinać nie rzadziej niż co 3-4 miesiące.

2. Czesz włosy każdego dnia

najlepiej rób to rano i wieczorem. Pamiętaj, by stosować odpowiednią szczotkę, na przykład taką z włosiem dzika.

3. Noś się naturalnie

zamień akrylowe i poliestrowe swetry na te wykonane z wełny lub kaszmiru. Sztuczne materiały sprzyjają elektryzowaniu się włosów, co również prowadzi do plątania.

4. Związuj włosy na świeżym powietrzu

włosy plączą się również od wiatru, dlatego związuj je wychodząc z domu i rozpuszczaj w pomieszczeniach.

5. Stosuj emolienty

są to substancje powlekające włosy, które nadają im gładkość, miękkość i elastyczność, a przy tym chronią przed czynnikami zewnętrznymi. Znajdziesz je w większości odżywek i masek do włosów. Są to m.in. oleje, silikony, woski i lanolina. Wśród produktów silikonowych na uwagę zasługuje spray ułatwiający rozczesywanie oraz silikonowe serum – to drugie nakłada się na końcówki.

6. Podcinaj włosy na mokro

zawsze proś fryzjera o umycie głowy przed wykonaniem cięcia. Obcinanie na sucho skutkuje uzyskaniem poszarpanych końcówek, które łatwo się plączą.

7. Nie obawiaj się czesania na mokro

to prawda, że mokre włosy są bardziej podatne na uszkodzenia, jednak delikatne czesanie na mokro może być pomocne przy włosach skłonnych do kołtunów. Wystarczy nałożyć odżywkę, przeczesać pasma grzebieniem, spłukać kosmetyk, odsączyć wodę i przeczesać ponownie.

8. Dbaj o włosy podczas snu

jeśli Twoje kosmyki plączą się w nocy, pamiętaj, żeby rozczesywać je przed pójściem spać i wiązać w luźny warkocz. Warto również zaopatrzyć się w jedwabną poszewkę na poduszkę, która zapobiega tarciu.

Jak rozczesać kołtuny?

No dobrze, wiemy już, co robić – a czego nie – by uniknąć plączących się włosów. Warto jednak poświęcić chwilę na wyeliminowanie skutków tego problemu, czyli tworzących się na włosach kołtunów. Zanim sięgniesz po nożyczki, zapoznaj się z naszymi poradami.

W pierwszej kolejności spróbuj rozczesać włosy palcami, a dopiero później sięgnij po szczotkę – na przykład taką z naturalnego włosia. Możesz również zdecydować się na drewniany grzebień z szeroko rozstawionymi zębami. Zdecydowanie unikaj szczotek plastikowych z metalowymi kolcami, które elektryzują i niszczą włosy. W rozczesaniu kołtuna może też pomóc grzebień do tapirowania ze specjalnym szpikulcem. Za pomocą szpikulca rozdzielaj pasma na mniejsze partie i dopiero wtedy je rozczesuj.

Zaczynamy zawsze od końcówek, kierując się ku nasadzie. Pamiętaj również, by uzbroić się w cierpliwość. Jeśli będziesz chciała rozczesać kołtun na szybko, tylko pogorszysz sprawę i zniszczysz włosy. Duże kołtuny możesz najpierw pokryć silikonowym serum, które ułatwi rozczesywanie.

Czy dieta z kolagenem pomaga na splątane włosy?

Kolagen to białko, o którym mówi się najwięcej w kontekście pielęgnacji skóry. Kuracja kolagenowa wykazuje działanie odmładzające, redukuje zmarszczki i odejmuje lat. Po kolagen do picia lub kolagen w tabletkach najczęściej sięgają dojrzałe kobiety, które chciałyby odmłodzić twarz i ujędrnić ciało. Warto wiedzieć, że kolagen pozwala również utrzymać zdrowe włosy – białko to występuje naturalnie w mieszku włosowym, gdzie buduje pochewkę wewnętrzną włosa oraz torebkę łącznotkankową. Niedobór kolagenu prowadzi do obniżenia poziomu wody w komórkach, co objawia się spowolnieniem lub zatrzymaniem procesu produkcji włosa. Odpowiednie nawilżenie ma więc istotny wpływ na stan i wygląd fryzury, a suche i zniszczone włosy potrzebują pomocy zarówno od zewnątrz (pielęgnacja), jak i od wewnątrz (dieta i suplementacja).

Kolagen można suplementować na kilka sposobów. Nowością na rynku są koktajle kolagenowe Shiny&Shapy, które zawierają 2500 mg bioaktywnego, wysoko przyswajalnego kolagenu VERISOL. Oprócz tego w każdej porcji znajdują się 24 witaminy i minerały, a także węglowodany, białko i tłuszcze – to wszystko sprawia, że koktajl kolagenowy jest pełnowartościowym posiłkiem, którym można zastąpić śniadanie lub kolację. Nasza kuracja kolagenowa do picia została wzbogacona o witaminy i minerały, które są niezwykle ważne dla utrzymania zdrowych włosów – m.in. witaminy A, E i z grupy B, cynk, miedź i żelazo.

Dieta z kolagenem to nie tylko sposób na piękne włosy i skórę. W sycącej porcji znajduje się zaledwie 219 kcal, dlatego koktajle wspierają utrzymanie prawidłowej masy ciała i zapewniają energię na wiele godzin. Dla osiągnięcia zadowalających efektów terapia kolagenowa powinna trwać co najmniej 4 tygodnie. Oprócz tego, że Twoje włosy staną się odżywione i nawilżone, zawarty w posiłkach kolagen uelastyczni również skórę głowy i zadziała stymulująco na cebulki. Szukasz sposobu na plączące się włosy? Shiny&Shapy da Ci znacznie więcej!

Odbierz bezpłatny poradnik
jak zachować młody wygląd!

Zapisz się i skorzystaj z naszych wskazówek,
jak zadbać o siebie każdego dnia.

więcej

Wybierz produkty z kolagenem wzmacniające włosy

Shiny&Shapy koktajl z kolagenem Kawa z karmelem

Shiny&Shapy koktajl z kolagenem Kawa z karmelem

1 posiłek / 25,5 zł Cena: 179.00 zł
Shiny&Shapy koktajl z kolagenem Czekolada

Shiny&Shapy koktajl z kolagenem Czekolada

1 posiłek / 25,5 zł Cena: 179.00 zł
Shiny&Shapy – 8 tygodni kuracji przeciwstarzeniowej

Shiny&Shapy – 8 tygodni kuracji przeciwstarzeniowej

1 posiłek / 23,91 zł Cena: 1119.00 zł
Shiny&Shapy – 6 tygodni kuracji przeciwstarzeniowej

Shiny&Shapy – 6 tygodni kuracji przeciwstarzeniowej

1 posiłek / 24,00 zł Cena: 840.00 zł

Sprawdź inne nasze porady